Dr. Hajdú Ildikó
„Az igazság békét teremt”*
A II. Miskolci Ars Sacra Fesztivál kiállítása a Feledy-házban
A Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria a II. Miskolci Ars Sacra Fesztivál kiállításainak sorában záró akkordként nyitotta meg kapcsolódó tárlatát a Feledy-házban 2024. szeptember 20-án.
Miskolc 2023-ban olyan rendezvénysorozatba kapcsolódott, amely létrehozása, 2008 óta egyre nagyobb érdeklődésnek örvend. Alapítói legfontosabb célkitűzésüket II. János Pál pápa „Ecclesia in Europa” (magyarul Az egyház Európában. II. János Pál pápa apostoli buzdítása az Egyházban élő Jézus Krisztusról, mint a remény forrásáról Európa számára) című enciklikájában foglaltakból merítették. Afrika (1994), Amerika (1997), Ázsia (1998), és Óceánia (1998) zsinatai után, 1999-ben az Európai Szinódus volt az utolsó azon rendkívüli zsinatok sorában, amelyeket még a 2000. év, a kereszténység évfordulója előtt rendeztek. Ennek eredményeit összefoglaló dokumentumban II. János Pál pápa „megújulásra hívta Európa nagyvárosait, hogy új lendülettel, a jelenkor kihívásainak megfelelően mutassák be hitünk gazdagságát a világnak.” Erre reflektálva fogalmazták meg az Ars Sacra Alapítvány alapítói a fesztivál célját, amelyhez ma már országosan csatlakoznak. Az évek során Miskolcon is mind több szervezetet, támogatót állított maga mellé a vallás és a hit, amely a művészet révén egyre szélesebb körben képes hirdetni és erősíteni a valódi értékeket: a szép, a jó és az igaz iránti igényt. A műalkotások – legyenek azok festmények, grafikák, vagy szobrok – segítenek a nézőnek kapcsolatba lépni az isteni dimenzióval, miközben vizuálisan megjelenítik a vallásos tanításokat, hiedelmeket vagy épp érzéseket.
Az ars sacra kifejezés „szent művészet”-et jelent. Ha ezt a fesztivál keretein belül, országosan és Miskolcon szervezett kiállítások értelmezésére fordítjuk le, az ars sacra célja a vallási és spirituális üzenetek közvetítése, a hit elmélyítése, valamint a szent tér és idő megjelenítése a művészet eszközein keresztül. Az alkotások elsődlegesen egyházi terekben, templomokban, kolostorokban kapnak helyet, ahol a híveket imádságra, elmélkedésre és elmélyülésre hívják. Az ars sacra azonban azáltal, hogy kilép a falak közül, a kortárs művészet segítségével képes volt nemcsak megújulni, hanem a hagyományos és modern művészeti irányzatok és technikák segítségével új közösségeket is életre hívni.
A kortárs művészek munkáiban is gyakran helyet kapnak a vallási szimbólumok és az egyházi ikonográfia. A hagyományos jelrendszer azonban új formát ölt, miközben új jelentésrétegekkel gazdagodik, vagy épp korunk társadalmi kérdéseire reflektál és az előző korokhoz képest dinamikusan megváltozott és átalakult világunk kontextusába helyezi a hit kérdéseit.
Vallás és művészet találkozásának ezen új színterévé vált mostanra az Ars Sacra Fesztivál, amely 2024-ben „Az igazság békét teremt!” bibliai idézettel szólította meg a művészeket. Színes, sokrétű anyag bizonyítja a felhívás és az idézet művészeket megszólítani képes erejét.
A Feledy-házban ez alkalommal bemutatott kiállításon olyan alkotások kaptak helyet, amelyek az ars sacra témáján keresztül nemcsak a hagyományos vallási kérdéseket, hanem tágabb értelemben a spirituális keresést, az identitás és a transzcendencia kutatását is vizsgálják. Ezek a műalkotások reflektálnak az emberi lélekre, a modern ember hitére. Talán pont ebből kisarjadó fontos hajtásaként pedig a hit, a vallás mélyebb, érzelmi többlettartalma lesz az, amely számos alkotás kiindulópontját adja. A finom lelki rezdülések, egy spirituális jelentésréteggel is átitatott érzés vagy gondolat pedig képes a természetből merítő képeket is a művészet szentségének világába emelni. Mégis legnagyobb ereje a kortárs művészeknek, hogy a keresztény szimbólumokat új kontextusba helyezik, hogy személyes vagy társadalmi jelentéstartalmakat közvetítsenek, vagy a néző számára „lefordítsák” azt.
E kiállítás ugyanakkor keresztmetszetét adja a kortárs művészet sokszínűségének is, mindenféle technikai, műfaji megkötés nélküli szemléletmódja által, és megteremti a lehetőségét az interdiszciplináris megközelítéseknek. Festmények, grafikák, szobrok, vagy épp a digitális technika segítségével készült alkotások sorakoznak a falakon. A digitális művészet és az új technológiák lehetőséget teremtenek arra, hogy a művészek új kifejezésformákban, stílusokban és médiumokon keresztül kapcsolódjanak a szakrális témákhoz. Általuk teljesen egyedi módon élhetjük át a vallásos vagy spirituális üzeneteket.
Szólnunk kell a munkák között azokról is, amelyek társadalmi és etikai kérdést helyeznek a fókuszba, hiszen a vallás és a társadalom közötti kapcsolat kérdése – főleg napjainkban – megkerülhetetlen. Művek sora reflektál a vallási hiedelmek és a modern világ konfliktusaira, vagy idéz fel ismét számunkra fontos erkölcsi, etikai történeteket és példát közvetítenek a nézőnek. Ha végigtekintenek a tereken, láthatóvá válik, hogy a kortárs művészek milyen széles spektrumon keresztül képesek kapcsolódni az ars sacra témájához, miközben sokszor új kontextusba helyezik a vallási művészet hagyományait.
A kiállítás helyi kezdeményezői, az Éltető Lélek Alapítvány, Dr. Várhelyi Krisztina és Máger Ágnes festőművész voltak. Az Alapítvány által meghirdetett 2024. évi Ars Sacra képzőművészeti pályázatra 31 alkotó 51 pályamunkája érkezett be a kiírásban szereplő határidőig. A zsűri 27 művész 42 munkáját javasolta kiállításra. Fontosnak tartom, hogy bár ez a második éve a fesztiválnak itt Miskolcon, a kiállítás bizonyítja, munkájuk révén a felhívás még több művészt ért el. Nemcsak a városból és szűkebb régiónkból, hanem az egész országból, sőt még a határon túlról, Kárpátaljáról is érkeztek alkotások, amelynek révén a kifejezésmódok is gazdagodtak. Immár a festmények, grafikák és digitális alkotások mellett szobrok is helyet kaptak a kiállítótérben. Köszönettel tartozunk a főszervezőknek, hogy a Miskolci Ars Sacra Fesztivál indulásától kezdve partnerei, támogatói lehetünk a rendezvénynek, amely idén a múzeum számára még egy fontos jelentéssel bír.
A Miskolci Galériát a kortárs művészet és kortárs művészek bemutatására hívták életre megálmodói. Legfontosabb feladatai közé tartozik annak népszerűsítése és a művészek támogatása. A művészet mégis ennél gyakran többre képes. Alkotások puszta létrehozásán túl képes közösséget teremteni, ahogy azt maga a vallás is teszi. Az Ars Sacra felhívására születő alkotások a vallás, a hit vizuális megjelenítése révén egyszerre jelenítik meg a bennük rejlő erőt, a közösség érzését, és a „szent művészet”-t. Az emberi létezés alapvető kérdései közé tartozó spiritualitás, a keresztény vallás alapvető paradigmáit a művészek a hagyományos megjelenítésmódokon túl új kontextusba helyezik azt, miközben személyes vagy univerzális kérdéseket vizsgálnak. A kiállításban ezáltal a művészet szakralitása a művészi stílusok széles spektrumát felvonultatva, számos kifejezésmódban teljesedik ki előttünk és megszólít minket a transzcendens élményén keresztül.
A művészek újraértelmezik a néző számára a keresztény művészet hagyományait, a bibliai történeteket, a szenteket és a vallásos ikonográfiát egy hagyománytisztelő módon, miközben a hit megélésre vagy a vallás modern világban betöltött szerepére reflektálnak. Ugyanakkor részesei és létrehozói lesznek egy közösségnek is, amely a szakralitás és művészet találkozásának mezsgyéjén formálódik. Összetartó erejét a kereszténység, kifejezésformáját a művészet teremti meg, színhelyévé pedig a múzsáknak is helyet nyújtó Feledy-ház válik. A kiállítás ezáltal részesévé válik annak a kérésnek a megvalósításához, amelyet II. János Pál pápa dokumentumában így fogalmazott meg: „…Idézve e reményt keltő fölhívást, megismétlem ma is neked, a harmadik évezred kezdetén álló Európának: »Térj magadhoz. Légy önmagad. Fedezd föl eredetedet. Éleszd föl gyökereidet.« A századok folyamán megkaptad a keresztény hit kincsét. Ez az evangéliumból fakadó elvekre alapozza életedet, és belőle fakadnak a termővesszők nemzeteid művészetében, irodalmában, gondolkodásában és kultúrájában. De ez az örökség nemcsak a múlthoz tartozik; terv is a jövőre, amit át kell adnod az eljövendő nemzedékeknek, mert a személyek és a népek életének forrása, melyek együtt alkotják az európai földrészt.”2*
*Elhangzott a miskolci Ars Sacra Fesztivál „Az igazság békét teremt” című képzőművészeti kiállításának megnyitóján, 2024. szeptember 20-án, a Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria Feledy-házában.
1 Ars Sacra Alapítvány céljai. In: https://ars-sacra.hu/az-alapitvany
2 Az egyház Európában. II. János Pál pápa apostoli buzdítása az Egyházban élő Jézus Krisztusról mint a remény forrásáról Európa számára https://regi.katolikus.hu/konyvtar.php?h=34#N113
Ars Sacra kiállítás, Feledy-ház, Miskolc
ARS SACRA Fesztivál
2024. szeptember 14 – 22.
Felhívás a Miskolci Ars Sacra Fesztivál képzőművészeti kiállítására
„Az Éltető Lélek Alapítvány tíz civil szervezettel, egyházi felekezetekkel, országos hírű művészekkel, áldozatot vállaló magánszemélyekkel, intézményekkel és Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatával együttműködve idén is megszervezi a MISKOLCI ARS SACRA FESZTIVÁLT az országos rendezvénnyel egy időben, 2024. szeptember 14–22. között. A művészet és a szakralitás összefüggése jegyében képzőművészeti pályázatot hirdetünk a Miskolc és térségében alkotó festő- és grafikusművészeknek. Az alkotások ihlető gondolata a fesztivál mottója: „AZ IGAZSÁG BÉKÉT TEREMT” (Iz. 32,17).
Pályázati feltételek: Pályázni 2 alkotással lehet. A művek hordozója vászon vagy papír. A művek méretei – a rendezés miatt – lehetőleg 60×40cm, vagy 70×50cm. Technika: tetszőleges, bármilyen rajzi, grafikai vagy festészeti megoldást elfogadunk. A pályázatok elbírálását szakmai zsűri végzi. A beválogatott alkotásokból kiállítást rendezünk, a HOM – Miskolci Galéria Feledy-házában 2024. szeptember 20. és október 18. között.”
Az Ars Sacra kiállítás 2024. zsűrijének eredménye
A zsűri helyszíne: Miskolc, Herman Ottó Múzeum, Miskolci Galéria, Feledy-ház
A zsűri időpontja: 2024. szeptember 10.
A szakmai zsűri tagjai: Máger Ágnes festőművész, Varga Éva szobrászművész, Kákóczki András művészettörténész
Kiállító művészek, alkotásaik:
Angi István: Keresztút I-III., vászon, akril
Babos Ágnes: Mennybemenetel, vászon, olaj
Születés, vászon, olaj
Bobula Zsuzsa: Sajópart, papír, akvarell,
Gömöri hangulat, papír, akril
Czár Anna Csenge: Még ha velem leszel… 1-2., papír, litográfia
Czidor Ágnes: Cím nélkül, vászon olaj,
Cím nélkül, vászon olaj,
Andrij Csebikin: Napraforgós táj, papír, ceruza
Európa elrablása, papír, litográfia
Demes Ferenc: Lebegés, vászon, olaj
Harmónia, karton, akril
Karvaly, mészkő
Ikarusz, márvány, kovácsolt vas
Drozsnyik István: Krisztus után, papír, akril
Corpus másként, papír, akril
Erfán Ferenc: Csendélet, vászon, olaj
Tokaji görög templom, farost, olaj
Horváth Kinga: Lég-tér II., papír, digitális fotó giclée print
Úton VI., papír, digitális fotó giclée print
Kis Mónika: Perspektíva, vászon, akril
Kollár Tibor: Ég és föld, karton, olaj
Máger Ágnes: Úton, karton, olaj
László Noémi Dóra: „In memoriam… pace”, vászon, vegyes technika
Mankovits Tamás: Torzó, fa, fém
Orosz Ottó: Corpus, préseltlemez, vegyes technika
Réti János: Népfőiskola Tokaj, vászon, olaj
Sárközi Ágnes: Szeretet, vászon, vegyes technika,
Seres László: Nocturne No 5., vászon, olaj
Nocturne No 8., vászon, olaj
Szepessy Béla: Répamese, papír, linómetszet
Árpádházi Szent Erzsébet, papír, linómetszet
Urbán Tibor: Egyszerű kápolnahely I-II., fa, papír, vegyes technika
Törő Irén: Esti hangulatban a kis kápolna, vászon, akril
Túriné Orosz Margit: Szakrális szín I-II., vászon, akril
Varga Éva: Kehely, gipsz
Vass Tibor: Tompa lelkész úr Kondornak magyaráz az égi borharapóban I-II. papír, elektorgrafika, kollázs
Viszlai Anna: Kereszt I-II., papír, grafit
Wéber Zsóka: Lélek, farost, olaj
Templomkert, vászon, akril
***
A 2023-as Ars Sacra képzőművészeti kiállításról a Spanyolnáthában:
https://103.spanyolnatha.hu/2023/11/20/miskolci-ars-sacra-fesztival-kiallitasa/
Baranczó Benedek fotói az idei megnyitóról: