A múlton épül az s az emlékezeten”
Védd, gyarapítsd, – s díszét még magasabbra emeld!
És kik az első fát olták s letevék az alapkőt:
Őseid emlékét áldani el ne mulaszd!”
Tompa nyomában, a Felvidéken címmel indult tanulmányútra a 2024-ben 20 éves Spanyolnátha művészeti folyóirat és a Vidám Páva — Tompa Mihály Kultúrkert és Alkotóház csapata — mások mellett Vass Nóra, a Spanyolnátha szerkesztőségvezetője, Vass Tibor, a Spanyolnátha és a Vidám Páva alapítója, Cselenyák Imre, Jacsó Pál, a Spanyolnátha szerzői, Mács Ildikó, a Felvidék Ház vezetője.
Koszorúztunk Gombaszögön, a korábban Feketehegyen (Merény) felállított — és onnan nyomtalanul eltűnt — Tompa-szobor másolatánál (alkotója: Éliás Ádám), a hanvai Tompa-sírnál, a csízi 1848-49-es emlékműnél, melyen Tompa mellszobra áll, és a rimaszombati Tompa Mihály-szobornál.
A tanulmányút a 25. Légyott, a leendő, 2025-ös Tompa plusz Jókai plusz Lévay ráhangoló eseménye is volt.
A Spanyolnátha a Vidám Páva — Tompa Mihály Kultúrkert és Alkotóházzal a Múzeumok Éjszakáján, a Herman Ottó Múzeum Thália-házában rendezi majd a 25. Légyottot.
A 2025-ös „Tompa plusz…”, a jubileumi, 25. Légyott alapját az az évforduló adja, hogy kétszáz éve született Jókai Mór és Lévay József. Tompa a valóságban az 1845–46-os télvíz idején többször találkozott Pesten Jókai Mórral; Lévayval igen szoros barátságot ápolt, közös miskolci, avasi asztaltársaságuk volt.
A fiktív szituáció szerint, melyet a felkért művészek műveikben szabadon jelenítenek meg, Tompa Mihály Jókai Mórt és Lévay Józsefet hívja vendégségbe Hernádkakra, a Vidám Pávába, ahonnan két felvidéki gyógyfürdőhelyre, Csíz-fürdőre és Feketehegy-fürdőre látogatnak. Az elképzelt időutazás „eredménye” az is, hogy Tompa e fürdőhelyeken felköszönti barátait abból az alkalomból, hogy Miskolc díszpolgárai lettek; s ezt a Csízben és Feketehegyen található Tompa-emlékhelyeken közösen meg is ünneplik. A valóságban Tompa 1868-ban hunyt el, s Jókai ezt követően negyed évszázaddal később, 1893-ban, Lévay pedig 42 évvel azután, 1910-ben lett Miskolc díszpolgára. Ezeket az elképzelt hernádkaki, csízi, feketehegyfürdői ünnepi alkalmakat örökítik meg a felkért művészek.
Felvidéki meghívottjaink, kísérőink, vezetőink voltak:
Gombaszögön
Nagy György, a Gömöri Kézművesek Társulásának elnöke, Kassa megyei képviselő, a Magyar Művészeti Akadémia Miskolci Regionális Munkacsoportjának köztestületi tagja;
Hanván és Csízben
Nagy Andrea, a Hanvai Református Egyházközség lelkésze,
Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese, és
Juhász István, a Fészek Kiállítóterem alapítója;
Rimaszombaton
B. Kovács István régész, néprajzkutató, gömörológus, a Magyar Művészeti Akadémia Miskolci Regionális Munkacsoportjának köztestületi tagja.
***
A Vidám Pávában fellelhető, Hanván született, Csízt is említő, eredeti Tompa-levélről a Spanyolnáthában:
Békési Gábor
Egy eleddig ismeretlen Tompa Mihály-levél a Vidám Pávában:
***
Az előző „Tompa nyomában”, a gömörszőlősi tanulmányút fotóalbuma a Spanyolnáthában, 2023/2:
***
A hanvai református templomot Nagy Ákos Róbert esperes mutatja be:
***
A 2024-ben 20 éves Spanyolnátha művészeti folyóirat kiadásának és jubileumi rendezvényeinek támogatása szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.